Біль у нирках: як відрізнити біль у нирках від болю у спині?
Нирки – дуже важливий орган у нашому організмі, який виконує безліч функцій. Вони виробляють сечу та діють як фільтр, який допомагає видаляти токсини та продукти життєдіяльності. Коли вони виходять з ладу, можуть призвести до серйозних порушень у нашому організмі, але перші симптоми їх неправильної роботи виявити дуже складно. Біль у нирках зазвичай починається при серйозних проблемах із цим органом. Це також неспецифічна недуга, тому що вона виникає в ділянці нирок, тому часто неможливо визначити, чи страждаєте ви від болю в нирках або спині через дегенерацію хребта. Це важливий орган для здоров’я людини. Тому важливо якнайшвидше з’ясувати причину болю, оскільки симптоми з боку нирок можуть вказувати на серйозні захворювання, такі як ниркова колька, кіста або гідронефроз. То як же розпізнати біль у нирках і з’ясувати її джерело? Як відрізнити біль у нирках від болю у спині?
Як відрізнити біль у нирках від болю у спині?
Захворювання нирок може бути несерйозним протягом багатьох років і перші симптоми невловимі. Біль у нирках зазвичай з’являється лише при значних порушеннях у роботі та пізній стадії захворювання. Його часто приймають за біль у спині через проблеми зі спиною. Він може розташовуватися в одному місці – в районі поперекового відділу з обох боків від хребта. То як же відрізнити ці недуги?
Біль у спині зазвичай тупий і рівномірний, починається помірно і поступово посилюється з прогресуючою дегенерацією або деформацією диска. Зазвичай це проявляється у певних ситуаціях, наприклад, після тривалого стояння чи сидіння, після фізичних навантажень чи тривалого перебування лише у вимушеної позі. Біль у спині носить хронічний характер і триває довго. Він починається посередині і розходиться вертикально вздовж хребта – вгору та вниз. Зазвичай не супроводжується іншими симптомами та не погіршується під тиском. У виняткових випадках у разі травми або випадання міжхребетного диска це може бути настільки болючим, що стає неможливим прийняти правильну поставу і викликає такі симптоми, як запаморочення, блювання або непритомність.
Як проявляється біль у нирках?
При проблемах з нирками біль зазвичай виникає раптово, гострий і стріляючий. Вона може бути пульсуючим і різним за інтенсивністю – він тимчасово дає вам перерву та повертається знову. Буває, що він починається плавно і поступово наростає, продовжуючись надовго. Тоді це хронічний біль у нирках, відомий як соматичний. Біль починається з однієї або двох сторін хребта і поширюється горизонтально в іншу нирку, пах або живіт. Біль у нирках виникає через тиск і затримку сечовипускання і зникне, коли причина буде усунена. Хвороби супроводжуються болісністю нирок, що посилює біль при дотику. Крім того, з’являється безліч симптомів: проблеми з сечовипусканням, зміна кольору та запаху сечі, біль і печіння внизу живота, підвищення температури тіла, нудота, блювання,
Причини болю у нирках. Ниркова колька
Одне з найпоширеніших захворювань нирок — це каміння у нирках, причиною яких є накопичення нерозчинних відкладень у сечовивідних шляхах, так званих каміння у нирках. Це може протікати безсимптомно протягом багатьох років, а дрібніші камені можуть виводитися без будь-якого дискомфорту. Однак, коли вони виростають, вони можуть закупорювати сечоводи, а залишкова сеча викликає раптове підвищення тиску в сечовивідних шляхах. Потім виникає напад ниркової коліки, який проявляється сильним, гострим і гострим болем у ділянці нирок, що віддає в пах у напрямку сечового міхура та уретри. Він супроводжується такими симптомами, як сильний тиск на сечовий міхур, часте сечовипускання у невеликих кількостях, гематурія, лихоманка, блювання та падіння тиску.
Нефрит
Запалення нирок також може свідчити про болі в ділянці нирок. Є три типи з різних причин. Гломерулонефрит зазвичай викликається бактеріями та вірусами та розвивається через один або два тижні після зараження. Спочатку безсимптомно, може спостерігатися біль у попереку, зміна кольору сечі та проблеми з її відходженням, набряк обличчя та ніг, симптоми високого кров’яного тиску та, іноді, лихоманка.
Інтерстиціальний нефрит викликається, наприклад, прийом певних ліків (антибіотики або нестероїдні протизапальні препарати), інфекція або саркоїдоз. З’являється тупий біль у ділянці нирок, олігурія і гематурія, підвищення температури тіла, висипання на шкірі або болі в суглобах.
Найбільш важким перебігом є гострий пієлонефрит, спричинений бактерією E. coli. Він проявляється сильним болем у попереку, високою температурою та ознобом, нудотою, блюванням, печінням при сечовипусканні, болючими позивами до сечовипускання та гематурією. Це дуже серйозне захворювання, оскільки може призвести до ниркової недостатності.
Кіста нирки
Біль також може бути викликана кістою нирки, міхуром, заповненим водою, який з’являється у паренхімі цього органу. Маленькі кісти зазвичай не викликають жодних симптомів, але якщо їх діаметр перевищує 5 см, вони можуть викликати біль у ділянці нирок, відчуття розпирання та тиску в животі, а також шлунково-кишкові розлади, такі як нудота. Маленькі кісти можна контролювати, а великі слід видаляти.
Гідронефроз
Біль також може виникати при накопиченні сечі в нирці через її утруднений відток, так званий гідронефроз. Зазвичай він наростає поступово і протікає безсимптомно, але також може викликати такі симптоми, як тупий біль у попереку, що віддає в симфіз або яєчка, нудоту, блювання, утруднене сечовипускання та здуття живота. Обмежений відтік сечі може бути викликаний, серед іншого, каміння в нирках, аневризм аорти, аневризм клубової артерії або збільшена простата.